вівторок, 17 січня 2017 р.

Конспект уроку

Тема уроку. І.Я.Франко. Лисичка і Журавель
Мета. Ознайомити учнів із поняттям «літературна казка»; вчити   виразно інтонувати казку, правильно читати в особах, аналізувати   казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх   характерів. Розвивати зв’язне мовлення учнів, критичне мислення, збагачувати словниковий запас. Виховувати почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей.

Хід уроку
І. Організація класу
Пролунав уже дзвінок,
починається урок.
Він незвичний і цікавий,
до нас гості завітали.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовим; «Добрий день».
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-    Сьогодні до нас на урок завітала чудова гостя. А ім’я її ви дізнаєтеся, коли складете слово з цих букв: К К З А А.
1.Інтерактивна вправа  «Асоціативне гроно»
- Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом казка? Чому?
(Бабуся, мама, герої, диво, добро, зло, фантастика, зло)
2.Бесіда.
-    Казок чимало є на світі – і веселих, і сумних. А чи зможемо прожити ми без них?
- Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви  дивитеся їх по телевізору.
- Діти, чи любите ви читати казки? Назвіть свої улюблені казки.
- А від якого слова утворилося слово казка? (від слова казати).
- Доберіть споріднені слова до слова казати (казкар, казковий, казка).
- Хто такий казкар? (людина, яка складає казки).
- А що може бути казковим? (герой, вечір, свято, подарунок, пісня).
- А яке це казкове? (дуже гарне, про яке людина може тільки мріяти).
- А що таке казка? (це оповідання про незвичайні, часом фантастичні події).
- Чим казка відрізняється від оповідання? (в казці відбуваються події, яких не може бути в житті).
3.Інтерактивна вправа «Сенкан»
- Діти, давайте спробуємо згадати все, що ми знаємо про казку і скласти про неї сенкан.
Казка
Цікава, чарівна
Виховує, навчає, захоплює
Ми любими казки.
Оповідка

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
- Казки народилися  в сиву давнину. Вони виникли значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім’я автора забувалося. Казка ставала народною. На відміну від народних, є казки, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими або літературними.
Тому сьогодні на уроці ми почнемо знайомство з літературними казками.
-           Сьогодні ми будемо читати одну із казок Івана Франка. Спробуйте відгадати героїв цієї казки.
Живу я глибоко в норі,
Руденька шубка на мені,
Сліди я вправно замітаю,
Як полювати – добре знаю
                             ( Лисичка )
Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають...
                          ( Журавлі )

 Казка І.Я.Франка «Лисичка та Журавель», входить до збірки казок «Коли ще звірі говорили».

Він писав так: «Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи бабуся розповідали* казку, не забудете до смерті». Ви матимете велику насолоду після прочитання в дома цієї збірки! На прикладі цієї казки,ми з вами вчитимемось порядності, дружби. Спробуємо помирити Лисичку з Журавлем.
-    Як ви гадаєте, чи може Лисичка дружити з будь-яким птахом? Чому?
-    От ми зараз і дізнаємось, чому ж Лисичка не дружить із Журавлями.

IV. Сприймання і засвоєння матеріалу уроку
1. Словникова робота
- Перш ніж читати казку, давайте разом розберемо значення окремих слів, які зустрічатимуться вам у казці.
а) пояснити значення слів:
призволяйся, приятелі, страва, зареклася, запросини, розгнівалася;
б) дібрати близькі за значенням слова до даних слів:
приятелювати, припрошувати, пісним голосом,встромлює голову, не погордуй, облизня спіймавши.
2.Первинне ознайомлення з казкою
Читання казки вчителем
- Куди запрошували Лисичка і Журавель один одного?
3.Читання казки учнями «ланцюжком»
- Які страви готували приятелі один одному? Чому саме ці страви?
4. Перевірка сприймання змісту казки. Гра «Так чи ні»
- Лисичка та Журавель були сусідами. (Ні)
- Для Журавля Лисичка наварила кашки. (Так)
- До столу вона подала свою страву у тарілці. (Так)
- Журавель наварив смачної страви і склав її у казанок. (Ні)
- Лисичка з глечика пила саму юшку. (Ні)
- З того часу Лисичка не пригощає Журавля. (Ні)
5. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання
-    Зачитайте, як Лисичка запрошувала Журавля до себе в гості?
-    Як припрошувала?
-    Яку посудину вибрала Лисичка для частування гостя? Як ви думаєте, чому?
-    Уявіть себе на місці Журавлика, як він почувався в гостях у Лисички?
-    Як відреагував Журавлик на Лисиччине частування?
-    Прочитайте, яку посудину обрав Журавлик?  Чому?
-    Як відреагувала Лисичка на Журавлине частування?
-    Чи приятелюють від того часу Лисичка з Журавлем? Чому?
- Від чого застерігає народ у цій казці?
V. Закріплення та усвідомлення нового матеріалу.
1. Поділ казки на частини.
- На скільки частин можна поділити казку? (На  дві частини)
- Дайте назву кожній з частин. (1 частина «На запросинах  у лисички»,
                                                      2 частина «Журавлева гостинність»)
2. Характеристика дійових осіб.
Робота в групах.
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».
 1 група повинна створити «асоціативний кущ» до образу лисички, 2 група – до образу журавля, використовуючи слова:
    нещирість, підступність, винахідливість, доброта, довірливість, щирість, хитрість, улесливість, чемність, ввічливість.
                       
«Асоціативний кущ» до образу лисички.  
                      нещирість                                 підступність
Овал: лисичка                               
            хитрість                  Л И С И Ч К А            
 


                                                                     улесливість

                  




  «Асоціативний кущ» до образу журавля.              
 
                             винахідливість           доброта         
Овал: журавель
 


               довірливість       Ж У Р А В Е Л Ь           щирість
 


                                       чемність          ввічливість


3.ТРВЗ   Вправа  « Ланцюжок «Добре – погано »
4.  Розвиток швидкості читання.
Інтерактивна вправа «Голосування світлофором».
•          А лисичка наварила кашки з маслом, розмастила по тарілці та й припрошує. (Тупотить ногами ліва шеренга. Діти зачитують правильне речення.)
•          Журавель до кашки – стукав, стукав дзьобом по тарілці – нічого не вхопить.
•          Помаленьку – помаленьку – тай помив посуд.
•          Ох і розгнівалася ж  лисичка!
•          Так-то їй журавлева гостинність сподобалась.
Гра «Закінчи речення»
Учитель читає початок речення, а учні шукають його і дочитують до кінця.
Гра «Рибалочка»
Учитель читає речення, допускає помилки (змінює закінчення, замінює слова), учні знаходять і називають їх.
5.- Складіть прислів’я і подумайте, яке з них може бути заголовком до нашої казки.
 ( Друзі пізнаються в біді.)
. (Потрудись, побігай, а тоді вже обідай.)
 (Як посолиш, так і їстимеш.)
Отже, прислів’я: «Як посолиш, так і їстимеш» може бути заголовком до казки  «Лисичка та Журавель».  Як  ви будете ставитись до людей, так і вони вам відплатять, бо  недарма народ помітив: як посолиш їжу, таку й  їстимеш.

 VІ. Підсумок  уроку
Інтерактивна вправа»Мікрофон».
Продовжіть думку:
На уроці: я навчився …
я дізнався …
я зрозумів …
- Діти, які б поради ви дали своїм друзям, щоб вони не потрапили у такі неприємні ситуації, як герої казки «Лисичка та Журавель»?


Немає коментарів:

Дописати коментар