середа, 7 лютого 2018 р.

Урок мислення «Зимова казка»


Мета: Уточнити і розширити знання дітей про ознаки початку зими, про зимові явища (заметіль, мороз, іній, снігопад). Учити розрізняти дерева взимку (клен, тополя, береза,каштан), дати поняття про те, що дерева не гинуть взимку, а лише «засинають». Тому їх потрібно оберігати, не ламати гілки. Вчити розуміти, як погода впливає на самопочуття людей. Виховувати бажання милуватися природою, бачити красу у кожному дні. Вчити співпереживати усьому живому
1. Організаційний момент.
Дзвоник всім нам дав наказ –
В гості йде наш 1 клас
Будьте всі ви чемні, чемні
Хай минає час не даремно
Будемо уважні всі, спостережливі  і дружні.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми , мети уроку.

1. Читання  вчителем казки-загадки.
За синіми морями, за високими горами в густому лісі на узліссі стоїть хатинка. А ліс цей незвичайний. У ньому і птахи, і звірі, і навіть дерева розмовляють. Ось і розповіли вони, що живе в цій хатинці старий, але дуже мудрий дідусь. Є в нього чарівна палиця.
Стукне він нею об землю, і дива творяться: то сніг іде, то квіти розпускаються, то яблука достигають.
А звати того дідуся - Рік.
Є в нього чотири дочки. Та такі ж гарні, що й очей не можна відірвати: добрі, швидкі ласкаві, але між собою не схожі.
Наймолодша дочка привітанням журавля пробуджує поля, небеса і ручаї, заквітчує гаї – це Весна.
Добра і весела, завжди з квітами та ягодами. Це - щедре Літо.
В золотім намисті,
Що без пензля і без барв
Скрізь малює листя?-
це Осінь
У білому вбранні, з різдвяними святами, з веселими розвагами, з білосніжними килимами старша дочка. Це Зима.
2.. Асоціативний кущ
- Коли ми говоримо про зиму, що на думку вам спадає?
(Сніг, мороз, Новий рік, Різдво, заметіль, санчата, розваги, подарунки
 Складання словникової павутинки до слова «зима».
         Загадки на допомогу.
v Ліг на землю вранці ковдрою пухнастою,                                                                              
Виграє на сонці ниткою сріблястою.   (Сніг)
v Як на свято вбрався дах у снігову сорочку.
          А чи знайдеться на ній льодяна торочка?
                                                               (Бурулька)
v Крапелько! Стигни, холонь і рости.
          За ніч збудуй кришталеві мости.      (Лід)
v Під нашим дахом морквинка росте.
     Сонце пригріє – вона впаде.   (Бурулька)
v На зимові віти сіли білі квіти.    (Іній)
v Рано-вранці увесь світ
          Вбрався в білий оксамит.
          А як вітер нападе –
          Оксамит цей опаде.   (Іній)
v Що це за майстер малює на склі
          Айстри, жоржини, троянд пелюстки? (Мороз)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Народні прикмети про зиму
- Давайте пригадаємо, які народні прикмети про зиму  ми знаємо.
2. Хвилинка синоптика.
- Але перед тим, як відправитися у мандрівку, давайте поговоримо про погоду, чи нічого не зашкодить нашій прогулянці.
- Які зміни ви помітили в природі?
- Вирушаючи в сьогоднішню мандрівку, ми повинні знати якою буде погода цього дня.
Погода сьогодні буде прекрасною, тож відправляємося у нашу зимову мандрівку!
ІV.Зимова  мандрівка.
1. Вступне слово вчителя.
Зимова  природа для людини — джерело життя, мудрості й краси. Вона постійно змінюється, вражаючи нас розмаїттям своїх проявів. Тому книга природи безмежна і дуже цікава. Вона може суттєво збагатити розум і серце людини, змінити настрій, виклика­ти добрі почуття.
2. Ознаки зими.
Взимку, як у казці, усе може бути: Диво можна помітити, чудо - відчути.
Зиму можна  побачити,
Зиму можна навіть почути!
- Сьогодні ми вийшли на шкільне подвір'я, щоб іще раз зустрітися з природою, поспілкуватися, відчути серцем і душею красу зимової  пори.
Загадка
Махнула птиця крилом
І покрила весь світ
Білим килимом.
(Зима)
- Як звати синів Зими ?
Грудень:
                             Змерзлим груддям скрізь і всюди
                             Вкрились поле і шляхи.
                             - Це вже Грудень! – кажуть люди
                             І вдягають кожухи.
                             І дерева в білий іній
                             Вбрались, як у кожушок.
                             Річка спить у кризі синій,
                             І замовкнув спів пташок.
                            Завмирає вся природа,
                            А у нас кипить життя:
                            Грудень місяць рік кінчає,-
                            Наступає рік новий.
Січень:                Подивись: з початку року
                             На землі лежать сніги.
                             Скрізь, куди сягає око,-
                              Кучугури навкруги .
                              Вітер снігом б’є в обличчя,
                              Засипає снігом дах.
                              І везуть між себе січу
                              Хуртовини у степах.
                              Звір в цю січу попадеться,-
                              Геть тікає ледь живий.
                              І по праву січнем зветься
                              Місяць перший, зимовий.
Лютий:                  Другий місяць зветься лютий,
                               А лютує він тому,
                               Що на світі довго бути
                               Не доводиться йому.
                               Хоче Лютий, щоб на світі
                               Танцювала вік зима.
                               Та поволі сонце гріти
                                Починає крадькома.
                                Довші дні, коротші ночі,
                                Гульк – уже й струмок тече!
                                Лютий враз як зарегоче,
                                Знов морозом припече.
Вчитель:
-         Діти, послухавши вірші братів місяців пригадайте власні спостереження і розкажіть, які зміни відбулися в неживій природі з приходом зими.
(Відповідь дітей).
Вчитель:
-         Любі друзі, а чи знаєте ви прислів’я, народні прикмети про зиму?
Діти розповідають прислів’я, прикмети.
      Грудень поле грудить, а землю студить.
      В січні настав ніс надвір, та й назад на піч.
      Коли січень найгостріший, тоді рочок найплідніший.
      Лютий додає до весни охопи, але й ти взувай ще й добрі чоботи.
      Багато снігу – багато хліба.
      Був уночі іній – вдень сніг не випаде.
      Горобці ховаються у хмиз – на мороз або перед завірюхою.

3. Милування зимовим пейзажем («Сонячний день узимку»)
4. Гра «Яка ти, Зимонько?»
   (Вчитель речення починає, учні закінчують)
Міста чистенькі, білі села
Зима і радісна, й …  (весела)
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і… (білосніжна)
Мороз у лід озера кута.
Зима тоді всі кажуть… (люта)
І пташка змерзла і голодна,
Бо видалась зима… (холодна)
Зима буває біла, чиста,
Уся срібляста і … (пушиста)
І завжди неповторна, дивна
Непередбачена й така… (чарівна
5.  Складання загадки про сніжинку.
   -  Спробуємо скласти загадку про сніжинку.
(вчитель речення починає, а діти закінчують)
1) Ніжна зірка…  (біла, біла)
    На рукав згори… (злетіла)
    Я хотів її … (зігріти)
    А вона перетворилась в крапельку… (води)
2) Сірі хмарки… (пролітають)
     Білі квіти … (розсипають)
     Легкі, наче…(пушинки)
     Звуться ці квіти… (сніжинки)
3) Сріблясті, ікристі, малі … (зірочки)
     Летять на дерева й… (кущі)
     Сідають на … (землю й дахи)
     Тихо і легко… (кружляють)
     Діточок до себе закликають
4) Летять, кружляють як… (пушинки)
     Білі, легенькі… (сніжинки)

V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Вчитель:
- Діти, чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- Що найбільше вас вразило?
- Що нового ви дізналися?
- А коли ви опиняєтеся серед отакої чарівної краси, що вам найбільше хочеться зробити?

Немає коментарів:

Дописати коментар