вівторок, 2 листопада 2021 р.

Скринька українських народних казок. ,,Лисичка - сестричка’’

  

      Мета: навчальна - учити учнів свідомо і виразно читати казку; розвивати вміння виділяти в тексті дійових осіб, давати їм характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки;,розвивальна : оцінювати вчинки героя казки, розвивати вміння читати «ланцюжком», працювати в парах, розвивати зв’язне мовлення, увагу, кмітливість, мислення, пам’ять,  збагачувати словни­ковий запас;виховна : виховувати чес­ність, порядністьінтерес до читання казок.

 Обладнання : ілюстрації про лисичку, ; картки із завданням, ілюстрації з казками; таблиці для мовної розминки, таблиця для гри «шифрувальник», « чемоданчик вражень». 

  

Хід  уроку

I.Організаційний момент

1.Гра -   тренінг  ,,Піднеси настрій”

Вчитель. Давайте  візьмемось  за  руки  і  передамо  частинку  своєї  душі  своєму  товаришу,    усміхнемось  один  одному  і  побажаємо  доброго  настрою. ( Якщо у когось настрій сумний, невеселий, всі діти   ,,піднімають”настрій  товаришеві  з  допомогою  лагідних слів,  жестів).

- Кому дозволимо першими сісти ? (Дівчинці)

- Так, спочатку краса, а потім сила.

 

 

II.Актуалізація  опорних знань.

1.Вправа ,,Очікування’’ Метод ,, Мікрофон’’. Прогнозування.

Вчитель. –Діти, подумайте і скажіть, яким має бути наш урок?

  (цікавим, навчальним, казковим, продуктивним, світлим, пізнавальним)

Вчитель. - А ви на уроці якими повинні бути? Дайте відповідь одним словом. (
активними, уважними, сміливими, працьовитими, веселими, дружніми)

 

Отже урок буде цікавим, яскравим, приємним, пізнавальним.

-                  А ми будемо активними, уважними, сміливими, працьовитими, веселими, дружніми.

 

Вчитель. Наш девіз : ,,Хто багато читає, той багато знає’’

Вчитель. -  Діти, у вас сьогодні гарний настрій? ( Так!) 

А щоб він був ще кращий, запросимо у гості казочку. Разом промовимо слова заклику до казки:

 

Казко, казко,

Йди до нас, будь ласка.

Усміхнися із книжок,

Розвесели діточок.

 

2. ( Складання Асоціативного куща )

       

         бабуся                   добро

          початок                               зло

           кінець          казка            народ

          тварини                             казкові  герої                                    

 

Відповіді дітей:

 Бабусі  розповідають казки.

Казка буває авторською та народною.

Казка має початок і кінець.

У казці завжди добро перемагає зло.

Тварини часто бувають казковими героями.

 

 ( заходить Лисичка – сестричка з кошиком).

 

Лисичка.

Добрий день, малята милі!

Зичу бути вам у силі.

Гарно гратись, гарно вчитись,

І зі мною подружитись.

 Вчитель. Діти,  як ви думаєте чому до нас прийшла лисичка

Вчитель. Так, правильно і сьогодні ми продовжуємо читати цю казку.

Лисичка.

- Діти, я чула, що ви хороші читачі. Тому я прийшла  у цьому переконатися. Ось осіннім лісом я ішла і на  листочках завдання вам знайшла.  (слайд 1)

( Лисичка показує кошик із завданнями).

Вчитель. Лисичка буде сьогодні в нас почесною гостею. Вона буде спостерігати за вашою роботою. Найактивнішим, найпрацьовитішим учням, даруватиме свої подарунки.

( намальовані зображення колобка).

Вчитель.

Тож за діло дружно треба взятись,

І  до роботи приступати.

 

1-й листочок- завдання

Мовна розминка

1.     Робота над чистомовкою

Пропоную зробити зарядку для вашого мовного апарату:

чистомовка.

§  Ла – ла – ла – казка в гості завітала.

§  Ки – ки – ки – її читаєм залюбки.

§  Ру – ру – ру – вчить вона нас добру.

§  Ло – ло – ло – переможе добро зло.

 

2.Робота над скоромовкою

 Лис просив маленьку лиску:

-Лиско, погойдай колиску

  Погойдай колиску, лиско,

 Там в колисці менша лиска.

 

2-й листочок-завдання

Гра « 3 якої казки».

·         Відгадайте, будь ласка, про які казки йдеться мова і відшукайте до них малюнок.

Від бабусі й дідуся

 Хутчій я біг.

І попав я прямо

 У зелений бір.

Там втікав я славно

Від зайчика, ведмедя і вовка.

Та все ж обхитрувала

Мене лисонька. (Колобок»)

 

Дід мене з зернятка виростив.

Та самому вирвати не стало сил.

Тож і довелось звернутися до усіх - усіх:

  Бабусі, онучки, Жучки,

Варварки і миші - сіроманки. («Ріпка»)

 

 

Що за хатка на узліссі?

Вся ворушиться, дрижить.

Де не взявсь, кабан біжить,

Тут і вовк іде, й ведмідь,

И кожен в хатці хоче жить. («Рукавичка»)

 

В гості кликала ласкаво,
Пригощала дуже жваво,
Тільки гість пішов додому
і не ївши, і голодний.
( «Лисичка та Журавель»)

Отже,  в  яких   згаданих  в  конкурсі казках  зустрічається  Лисичка – сестричка?  ( «Рукавичка» , «Колобок» , «Лисичка та Журавель»)

 

3-й листок-завдання

 Гра  «Довідкова служба»

 

1 учень.

Лисиця – звір, хижак. Довжина тіла 60 – 90 см. Гостра морда, пухнастий хвіст, яким вона користується як кермом. Хутро руде.

 

 Влітку лисиця живе в глибокій норі, а взимку ховається в густих хащах чагарнику.

   У  лисиці дуже розвинений нюх і слух, за їх допомогою вона відшукує харчі. Вона живиться мишами, гризунами, молодими зайцями, птахами.

 

  2  учень.

Лисиця дуже хитра. Найбільше хитрощів проявляє  тоді, коли їй загрожує небезпека, та під час добування їжі.

Наприклад: спостерігали, як лисиця обдурює птахів: лягає на бік, очі заплющить і лежить, не ворухнеться, наче мертва. Підлетить  поцікавиться сорока чи ворона - і потрапляє до лап.

 

3 учень. Лисиця – мисливський звір,  її хутро дуже цінне. Як хижак лисиця знищує багато шкідливих гризунів і тим самим зберігає врожай зернових  культур.

 

 

Вчитель. Дякуємо діти за чудову інформацію. Лисичка мені шепнула на вушко, що багато цікавого почула  про себе.

 

Вчитель. Лисичко, яке буде наступне наше завдання?

( лисичка дістає наступне завдання)

 IІІ.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

 

4-й лист-завдання/

Гра « Шифрувальник»

Вчитель.У рядках знайдіть »зайві» літери, скласти всі «зайві» літери і прочитати назву твору.

Дддддлддиддсддддидддчддддкддда

Ппппппспппепппсппптпппрппппипппчпппкпппапп

(діти читають « Лисичка – сестричка»). ( рядки зображенні на дошці)

  Отже,  сьогодні ми будемо   читати українську народну казку «Лисичка - сестричка».

 

ІY.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

5-й листок-завдання

1. Виразне читання першої частини казки вчителем (с. 38 – 39)

- Хто головний герой казки?

 

6-й листок-завдання

Словникова робота

Вчитель.

 Украла                                                    близько

біжить                                                    низенько

вклонилася                                            нишком

вмилася                                                  біленько

переночую                                            раненько

Читання слів «луною» за вчителем.

 

 

7-й листок- завдання

 

1. Читання казки учнями «ланцюжком»

2.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

-         Що вдалося вкрасти лисичці?

-         Куди лисичка попросилася переночувати?

-         Як вона вмовляла господарів?

-         Які слова добирала?

-         Що зробила лисичка вночі?

-         Кого вона звинуватила в зникненні курочки?

-         Що почала вимагати у хазяїна?

3.Ознайомлення з художнім прийомом «повтор»

-         Далі, як і в попередніх казках, усе повторюється. Такий художній прийом називають повтором. Продовжте розповідь за малюнками, уміщеними на

першому форзаці підручника.

4.Сенкан

Лисиця.

Хитра , пишнохвоста.

Хитрує, обманює, краде.

Лисиця любить м'ясо.

Злодійка.

 

10-й листок - завдання

Гра »Читає Незнайко»

Учитель читає речення, навмисне пропускаючись помилок. Учні мають знайти речення і  його прочитати правильно.

11-й листок- завдання

5. Перевірка сприймання змісту казки. Гра «Світлофор»
- Лисичка втекла в хату? (червоний колір)
- Лисичка зверталася до вух, очей, ніг?
(зелений колір)
-
Лисичка ласкаво говорила до хвоста? (Червоний колір)
-
Лисичка хвоста обрізала? (червоний колір)
-
Собака хвоста відкусив? ( зелений колір).

- Чи  подобаються вам учинки лисиці?(червоний колір)

- Чи відповідає змісту казки приказки « Міняю тихо - виміняв лихо?» (зелений колір).

_- Як ви розумієте цю приказку? (Пояснення дітей)

 

 12-й листок- завдання.

Гра « Опиши головного героя»

Вчитель

Із запропонованих слів обрати , ті , які найбільше підходять під опис лисички.

( вчитель кожному учневі роздає картки зі словами.» хитра – несмілива; хижа – боязка; спритна - повільна; підступна - добра; горда - привітна;  Жадібна - щира )

На дошці прикріплений малюнок лисички, учні по черзі підходять і наклеюють потрібне слово.)

 

13-й листок- завдання.

  Гра «Квітка - семицвітка».

Складіть сім побажань лисичці

 Вчитель.

- Чи подобаються вам вчинки лисички?( Ні не подобаються)

-Якою б ви хотіли бачити лисичку?

-Ось вам пелюстки, складемо квіточку з побажаннями для лисички.

( Кожен учень пише побажання( щоб лисичка була доброзичлива, жила по совісті, дружня, мудра, весела, щедра, працьовита, відповідальна).   і з пелюсток складають квіточку на дошці).

 

14-й листок - завдання.

Інтерактивна вправа « Сенкан»

Вчитель. Діти, давайте спробуємо згадати все, що ми знаємо про казку і скласти про неї сенкан.

 Казка

Цікава, чарівна.

Виховує, навчає, захоплює.

Ми любимо казки.

Оповідка.

 

Y. Підсумок уроку

1.Бесіда.

 Вчитель. - Яку казку ми сьогодні читали?( Лисичка –сестричка)

- Хто головний герой казки?

Вчитель - Дітки, наш урок спливає до завершення і я би хотіла, щоб кожен з вас підійшов до нашого « чемоданчика вражень» і поклав туди свої почуття від уроку.

« Чемоданчик вражень» ( емоційна рефлексія уроку)

Учні називають( складають в чемоданчик) свої враження від уроку.

( урок був: цікавий, веселий. дружній, казковий, інформаційний, ігровий).

Лисичка. Молодці діти, я була впевнена у ваших здібностях і не помилилася. Ви справилися з усіма завданнями і показали відмінні знання.

Оцінювання учнів.

 

 

Любі  хлопчики  й  дівчатка !

Закінчується наш урок!

А  вам  хочу  побажати -

Казок  багато  прочитати.

 

А  вам  я  хочу  побажати,  щоб  ніколи

Не  лишав  вас  світ  казковий.

Щоб  ми  з  вами  радо  зустрічались

І  завжди  щиро  усміхались.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар